Ubezpieczenie na życie zawierane jest na określony czas lub bezterminowo i gwarantuje wypłatę świadczenia (sumy ubezpieczenia) wskazanym osobom (uposażonym) w wypadku śmierci. Jest najprostszym sposobem na zabezpieczenie Bliskich, którym zapewnia ochronę finansową, rekompensując utracone w wyniku śmierci dochody, daje pewność spłaty zobowiązań, zabezpiecza byt dzieci. Ważną cechą polis jest to, że świadczenia z nimi związane nie wchodzą w skład masy spadkowej, więc pieniądze mogą być wykorzystane przez uposażonych natychmiast, bez uciążliwego postępowania spadkowego. Zawarcie ubezpieczenia standardowo poprzedza ankieta na temat stanu zdrowia, w niektórych przypadkach towarzystwa wymagają przesłania dokumentacji medycznej lub wykonania badań (na koszt towarzystwa).
Dzięki ubezpieczeniom z tej grupy możesz zabezpieczyć środki finansowe na wypadek zdarzeń związanych z wypadkami i chorobami. Świadczenia te pomogą twoim bliskim utrzymać standard życia, zaś Tobie zapewnią środki na leczenie, rehabilitację czy dostosowanie otoczenia (dom, samochód), aby ułatwić Ci życie w nowej sytuacji.
Możesz otrzymać świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu, kalectwa, niezdolności do pracy, zaś twoi bliscy mogą otrzymać świadczenia z tytułu śmierci będącej następstwem nieszczęśliwego wypadku.
Możesz także ubezpieczyć się na wypadek poważnego zachorowania, pobytu szpitalu czy niezdolności do pracy związanej z przebytą chorobą.
Należy jednak pamiętać, że większość tych ryzyk zabezpieczamy poprzez zawarcie umowy dodatkowej, a więc zawieranej wraz z umową główną, którą może być terminowe ubezpieczenie na życie czy polisa inwestycyjna. Jeśli jednak zależy nam na ubezpieczeniu zdrowia i NNW, można zawrzeć ubezpieczenie terminowe z niską sumą ubezpieczenia lub polisę inwestycyjną z niską kwotą inwestycji i skupić się na dobraniu odpowiednich umów dodatkowych.